مقالات و گزارش ها

نقش برجام بر عملکرد منطقه ویژه اقتصادی سیرجان

  • خانه
  • نقش برجام بر عملکرد منطقه ویژه اقتصادی ...
نقش برجام بر عملکرد منطقه ویژه اقتصادی سیرجان

نقش برجام بر عملکرد منطقه ویژه اقتصادی سیرجان

مدیرعامل منطقه اقتصادی سیرجان: پس از برجام ورود مواد اولیه کارخانه های منطقه ویژه آسان و با صرفه انجام می شود

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سیرجان از نقش مثبت برجام بر وضعیت این منطقه اقتصادی خبر داد.

 

به گزارش سایت منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، نصرت الله ضیاء شهابی مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی سیرجان با اشاره به آثار مثبت برجام در رونق اقتصادی منطقه گفته است: در بحث واردات بی واسطه کالاهای مرتبط با تکنولوژی های پیشرفته مثل ماشین آلات صنعتی، مکانیکی، خط تولید، ماشین آلات صنعت کاغذ و چاپ در سال های 94 و 95 و پس از برجام پیشرفت قابل توجهی داشته ایم.

 

به گفته وی در سال 95 واردات بخش ماشین آلات صنعتی و مکانیکی 2500000 دلار و در سال 94 واردات در این بخش 2600000 دلار بود. این مبلغ در سال های قبل از آن بسیار پایین تر و نزدیک به صفر بوده است.

 

پس از برجام ورود مواد اولیه کارخانه های منطقه ویژه بسیار آسان تر و بدون واسطه انجام می شود. به عنوان مثال کارخانه روبرته که تولید کننده طعم دهنده های خوراکی است قبل از برجام بخشی از مواد اولیه خود را از کشور فرانسه وارد می کرد مواد اولیه ابتدا به اسپانیا سپس به قطر می رفت و بعد به ایران می آمد. اما بعد از برجام واردات مستقیم از فرانسه به ایران صورت می گیرد که این موضوع هزینه های این کارخانه را کاهش داده است.

 

مدیرعامل منطقه تاکید دارد که: در بحث صادرات نیز برجام نتایج موثری داشته، کما این که کارخانه  رنگدانه سیرجان، تولید کننده مستربچ و افزودنی، کامپاندهای نانو صنعتی و بهداشتی و نخ و الیاف مقاومت و مدول بالا تولید مستربچ، توفیقات زیادی در صادرات به دست آورده، به گونه ای که در سال های اخیر به عنوان صادر کننده نمونه استان و کشور انتخاب شده است.

ضیاء شهابی معتقد است: پس از برجام توانستیم در محصولات با تکنولوژی نانو بازارهای کشورهای همسایه را فتح کنیم و همچنین در صادرات رشد چشمگیری داشته باشیم و تراز تجاری گمرک مستقر در منطقه ویژه  نیز بهبود چشمگیری داشته است. امسال توانستیم به کشورهایی مانند کانادا پسته صادرات داشته باشیم که تا قبل از این از منطقه ویژه اقتصادی سیرجان به این کشور صادراتی وجود نداشته است. پس از برجام صادرات پسته به کشورهای اروپایی مثل اوکراین، روسیه و آلمان و ...  نیز به راحتی انجام می شود. افزایش میزان صادرات از گمرک سیرجان نشان دهنده گشایش نسبی در مراودات بین المللی است.

 

وی میزان صادرات سالهای اخیر را بدین صورت برشمرد:

 

میزان صادرات در سال 92 : 86942582 دلار

 

میزان صادرات در سال 93: 206336873 دلار

 

میزان صادرات در سال 94: 332157617 دلار

 

میزان صادرات در سال 95 تا کنون: 407012406 دلار

 

به گفته ضیاء شهابی گمرک سیرجان بیشترین صادرات کالا را در بین گمرکات استان کرمان داشته که مهمترین دلیل این موفقیت، وجود منطقه ویژه اقتصادی سیرجان است.

وی ادامه داد: در زمینه واردات نیز بیشترین تنوع و فراوانی کالا را در استان داریم که این موضوع باعث شده گمرک سیرجان به عنوان فعال ترین گمرک استان کرمان معرفی شود.

علاوه بر دو کارخانه روبرته و رنگدانه، یکی دیگر از کارخانه هایی که برجام تاثیر مستقیم بر عملکرد آن داشته شرکت فرآوران صنعت تندیس سیرجان است که در سال 1393 با هدف توسعه فرآوری های نوین فلزات سنگین و نیمه سنگین نظیر مس، روی، کادمیوم و نیکل با همکاری سرمایه گذار خارجی (چین) تأسیس شد. 60 % سهام این شرکت متعلق به شرکت ایرانی ((یکان سنگ تندیس)) و40 % سهام متعلق به شرکت چینی ((ژندینگ جیبانگ تریدینگ)) می باشد. این شرکت در شرایط پیش از برجام مراحل احداث و پیش تولید را آغاز کرده است و در حال حاضر تولید کننده کنسانتره نیکل، اکسید روی، سولفات کادمیوم و کنسانتره مس می باشد، با شروع اجرای توافق برجام مبادلات بین بانکی ایران و چین که این شرکت همراه پیش از برجام دچار مشکلات عدیده در این زمینه بوده به طور کامل برطرف شده است. از طرفی با تسهیل امکان بازگشائی خطوط اعتباری، اطمینان از فروش محصول صادراتی این شرکت افزایش یافته و خریدار چینی پس از بر جام حاضر به پیش خرید محصولات این شرکت شده است. همچنین با مستقیم شدن لاین کشتیرانی ایران و چین پس از برجام که موجب کاهش چشمگیر هزینه حمل دریائی محصولات این شرکت و نیز کاهش مدت زمان حمل دریائی شده است، حاشیه سود محصولات شرکت افزایش یافته است.

 

به گفته مدیرعامل منطقه ویژه سیرجان، یکی دیگر از شرکت هایی که برجام بر آن تاثیر داشته کارخانه دشت سبز پسته سیرجان می باشد که با هدف فراوری پسته و تولید پوره پسته و کره پسته، با اعتبار 10 میلیارد تومان در سال 95 افتتاح شد. این کارخانه با شراکت یک شرکت هلندی به بهره برداری رسیده است.

ضیاء شهابی در ادامه بر این نکته تاکید گذاشت که: علاوه بر موارد فوق، با تغییر جو روانی حاکم بر فضای بین المللی نسبت به ایران پس از برجام ، شرکت های دیگری هم برای سرمایه گذاری و شراکت با شرکت های ایرانی در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان تشویق شده اند و تا کنون جلسات مکرری با سرمایه گذاران خارجی داشته ایم که بزودی نتایج آن را شاهد خواهیم بود.

به گزارش سایت منطقه ویژه اقتصادی سیرجان، در این منطقه ویژه اقتصادی 30 کارخانه فعال وجود دارد که برجام به طور مستقیم و غیر مستقیم در رونق این کارخانه ها تاثیر داشته است.

نقش برجام بر عملکرد منطقه ویژه اقتصادی سیرجان
منبع:
بازدید: 429
دوشنبه 16 مرداد 1396