بانک مرکزی در واکنش به اظهارنظر اخیر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مبنی بر رد آزادسازی منابع مسدودی ایران، اعلام کرد: مقامات وزارت خارجه کشورمان در اظهار نظرهای خود، از توافق اولیه برای آزادسازی منابع مسدودی ایران خبر دادند و هیچ گاه صحبت از این که منابع مذکور آزاد و وصول شده است، از جانب مقامات ایرانی صورت نگرفته است.

 

 

 

 

قیمت دلار در شرایطی روندی صعودی به خود گرفته است که طولانی شدن توقف مذاکرات وین و سیگنال های منفی از برجام، دلار را در مرز 28 هزار تومان قرار داده است.

 

این در شرایطی است که البته هفته گذشته به دنبال انتشار اخباری مثبت از احتمال آزادسازی 7 میلیارد دلار از ارزهای بلوکه شده، روند قیمت ها نزولی شد، اما در همان فاصله، اظهارنظری از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، فضای بازار ارز را تغییر دادند.

 

پرایس در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا آمریکا پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرده است و آیا در جریان است که هر یک از متحدان آمریکا مبالغی از پول های بلوکه شده ایران را آزاد کرده باشند، گفت: تمامی تحریم های ما هنوز پابرجا هستند و پابرجا و فعال خواهند ماند، مادامی که بتوانیم به بازگشتی دوجانبه به پایبندی به برجام دست پیدا کنیم.

 

او عنوان کرد: گزارش ها در باره این که پول های ایران در حساب های مسدود شده در کشورهای طرف سوم(طرف سوم تحریم های آمریکا) نادرست هستند، نه شرکای ما این پول ها را به ایران داده اند و نه آمریکا انتقال این پول های بلوکه شده را مجاز یا تایید کرده است.

 

اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در باره آزادسازی پول های بلوکه شده ایران در بانک های خارجی در پی این مطرح بود که اخیرا اخباری در باره احتمال آزادسازی بخشی از پول های بلوکه شده ایران منتشر شده و گمانه زنی های رسانه ای حاکی از آن بود که قرار است دارایی های ایران در کره جنوبی آزاد و به حساب بانک مرکزی ایران منتقل شود.

 

دوشنبه هفته گذشته خبرگزاری دولتی ایران مدعی شده بود که یک مقام بلندپایه منطقه ای، فردا سه شنبه به تهران سفر خواهد کرد که یکی از اهداف این سفر، نهایی کردن سازوکار آزادسازی هفت میلیارد دلار از ارزهای مسدودی ایران است.

 

بر اساس این گزارش، این منابع مالی با توافق امضاشده، به طور انتقال بانکی به حساب های ایران واریز می شود.

 

این 7 میلیارد دلار به حساب های ایران واریز می شود، که نشانه هایی از باز شدن تدریجی محدودیت های بانکی علیه ایران است به نحوی که حتی پس از برجام نیز چنین نقل و انتقال بانکی سابقه نداشته است.

 

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز اخیرا در مورد اخبار منتشرشده در باره آزادسازی بخشی از پول های بلوکه شده ایران، با تایید این خبر گفته بود: اصل آزادسازی انجام می شود.

 

 

داریوش قنبری: آزاد سازی نشانه مثبت به نتیجه رساندن مذاکرات است

 

نماینده سابق مجلس درخصوص آزاد سازی پول های ایران به خبرنگار گفت: آزاد شدن بخشی از پول های بلوکه شده نشانه های مناسبی از مصالحه و حل مشکلات است و این نشان می دهد که مذاکرات به نتیجه می رسد، البته مذاکرات به دلیل برداشته شدن تحریم های سپاه است که معلق مانده است که این تحریم ها در آمریکا به یک قانون تبدیل شده است و با توجه به این موضوع است که مذاکرات را متوقف کرده است.

 

وی در ادامه بیان کرد: با آزادسازی پول های ایران می توان به مذاکرات امید داشت و این احیای برجام می تواند کمکی بر اقتصاد باشد، البته نباید از این موضوع نیز گذشت که جنگ روسیه و اوکراین نیز به نفع ایران خواهد بود، چرا که جهان به منابع انرژی نیاز دارد، بنا بر این به ایران نیاز خواهد داشت و در مذاکرات ایران می تواند با اقتدار مذاکره کند.

 

این نماینده سابق در پایان بیان کرد: قطعا برجام احیا خواهد شد و این می تواند به اقتصاد کشور کمک کند با توجه به اینکه بخشی از اقتصاد درگرو برجام بوده و باید بخش داخلی نیز احیا شود.

 

 

فریدون مجلسی: جبران خسارت تحریم ها طولانی مدت است

 

دیپلمات سابق در خصوص آزاد سازی پول های بلوکه شده ایران به خبرنگار گفت: در این خبر شبهه وجود دارد چرا که یکبار تکذیب و بار دیگر تایید می شود، اگر هم پول های ایران آزاد شده باشد هم ربطی به مذاکرات ندارد چرا که ایران با فروش غیر قانونی نفت در زمان تحریم ها نیمی ازآسیب های دیده شده خود را جبران کرده است.

 

وی در ادامه بیان کرد: دور زدن تحریم ها و تحمیل تحریم ها توسط مردم در شان یک ملت مستقل و کشور میلیاردی مثل ایران نیست اما به هرحال این اتفاق رخ داده است، اگر پول های ایران آزاد شده باشد می توان به برجام کمک کند، اما نمی تواند کلید حل برجام باشد.

 

این دیپلمات در پایان بیان کرد: با توجه به تحریم های علیه روسیه و چین توسط آمریکا می تواند یک اتحادی بین کشورهای تحریم شده ایجاد کند که تحریم ها را بی اثر کند باید دید چه اتفاقی رخ خواهد داد

 

«روزنامه اقتصاد پویا - 29 فروردین 1401»

   تاریخ ثبت: 1401/01/29     |     [sect id=[file]] | [/sect id=[file]] |