ایران از روسیه چه کالاهایی می‌گیرد؟

.  

 

 

 

بررسی عملکرد تجاری ایران در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ نشان می‌دهد که جز یک کشور، تراز تجاری ایران با دیگر اعضای اوراسیا مثبت بوده است.

 

 

 

 

از آبان سال ۱۳۹۸، ایران عضویت آزمایشی خود در اتحادیه اقتصادی اوراسیا را آغاز کرد و بناست این عضویت سه سال ادامه پیدا کند و پس از آن در صورت توافق دو طرف، امکان دائمی کردن این عضویت و آزادسازی تجارت مشترک وجود خواهد داشت.

با وجود آنکه در حدود دو سال گذشته و تحت تاثیر شیوع کرونا، میزان صادرات ایران به بسیاری از کشورها کاهشی شده و تنها در چند ماه اخیر برخی از این آمارها اصلاح شده است اما برآوردها نشان می‌دهد که در این مدت میزان تجارت با اوراسیا روند افزایشی خود را حفظ کرده است.

گزارش اتاق بازرگانی تهران از وضعیت تجارت مشترک میان ایران و اورسیا در هشت ماهه سال جاری نشان می‌دهد که تجارت مشترک میان دو طرف روند افزایشی خود را در اکثر حوزه‌ها حفظ کرده است.

در طول این مدت، ایران به اوراسیا نزدیک به ۶۹۰ میلیون دلار صادرات داشته و حدود یک میلیارد و ۸۶ میلیون دلار نیز واردات داشته است.

به این ترتیب صادرات ایران به این منطقه ۳۸ و واردات از این منطقه ۴۱ درصد رشد داشته است.

همچنین صادرات به اوراسیا حدودا دو درصد از کل صادرات ایران به شمار می‌رود و واردات از این منطقه نیز ۳.۴ درصد از آمار کلی محسوب می‌شود.

در میان کشورهای عضو اوراسیا، روسیه اصلی‌ترین شریک تجاری ایران به شمار می‌رود.

در طول این مدت ایران از روسیه حدود یک میلیارد و ۲۴ میلیون دلار واردات داشته که نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش ۴۲ درصدی را نشان می‌دهد و همچنین صادرات ایران به این کشور نیز به ۳۷۰ میلیون دلار رسیده که افزایشی ۲۹ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین ایران در طول این مدت ۱۴۱ میلیون دلار صادرات به ارمنستان، ۱۱۳ میلیون دلار به قزاقستان، ۵۲ میلیون دلار به قرقیزستان و ۱۱ میلیون دلار به بلاروس صادرات داشته است.

بیش از ۹۰ درصد از کل واردات ایران از اوراسیا به روسیه مربوط می‌شود و در طول این مدت قزاقستان تنها ۳۷ میلیون دلار، ارمنستان ۱۵ میلیون دلار و بلاروس ۵.۶ میلیون دلار صادرات به ایران داشته‌اند.

تراز تجاری کل منفی ۳۹۷ میلیون دلار بوده، هرچند تراز ایران جز روسیه، با دیگر کشورهای اوراسیا مثبت است.

در فهرست کالاهای صادراتی ایران به اوراسیا، میوه‌های خوراکی اصلی‌ترین کالا با سهمی ۳۴ درصد بوده است و پس از آن مواد پلاستیکی، سبزیجات و چدن، آهن و فولاد قرار دارند.

در میان کالاهای وارداتی نیز گندم سهمی ۶۱ درصدی داشته و پس از آن چربی‌ها و روغن‌های حیوانی، چوب، دیگ‌های بخار و ماشین آلات قرار دارند.

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - 8 دی 1400

دیدگاه کاربران