عرضه بیش از ۶ هزار کیلوگرم زعفران صادراتی در رینگ صادراتی بورس کالا

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت:  

 

 

بزرگترین عرضه زعفران با نرخ پایه ۹۴ میلیون تومان در رینگ صادراتی بورس کالا در روز دوشنبه هشتم خرداد ماه صورت می‌گیرد.

 

 

 

 

 

سیدروح اله لطیفی، مدیرکل دفتر مطالعه، پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در خصوص عرضه بزرگ زعفران در بورس اظهار داشت: در راستای  استمرار در شفافیت عرضه کالا در سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و عرضه های موفق محصول زعفران خریداری شده توسط تعاونی های روستایی در سال ۱۴۰۱ و نیاز بازار، سومین عرضه زعفران در سال جاری برای این محصول روز دوشنبه هشتم خرداد در رینگ صادراتی بورس کالا انجام خواهد شد .

 

وی افزود: ۶ هزار کیلوگرم زعفران عرضه شده سبد زعفران خراسان رضوی، ۳۲ کیلوگرم سبد زعفران خراسان جنوبی و ۲۵ کیلوگرم سبد زعفران خراسان شمالی است که جزییات کیفی هر سبد در اطلاعیه بورس کالا آورده شده است.

 

دبیر کمیته توسعه صادرات سازمان مرکزی تعاون روستایی در خصوص جزییات این عرضه توضیح داد: کل زعفران در معرض فروش در این  عرضه، می بایست صادر شود و اسناد مثبته گمرکی  آن در اختیار سازمان تعاون روستایی قرار گیرد.

 

لطیفی افزود: از نکات مهم این عرضه هم فروش نقدی و هم امکان فروش اعتباری است .

 

وی گفت: زعفران های عرضه شده  در بسته های نایلونی مخصوص پلمب شده با وزن  حداکثر پنج کیلوگرمی است و خریدار قبل ازخرید،مکلف به رویت کالا و کسب اطمینان از کیفیت محصول است .

 

لطیفی نحوه خرید اعتباری از سوی صادرکنندگان اظهار داشت: برای خرید اعتباری از سوی صادرکنندگان  می بایست ۱۰ درصد قیمت به صورت نقدی به حساب بورس کالای ایران درمهلت تسویه واریز شود و مابقی حداکثر در ۴ ماه باکارمزد ۲ درصد ماهانه ، و ارائه ضمانتنامه بانکی و  تعهدپرداخت صورت گیرد .

 

مدیرکل توسعه بازار سازمان تعاون روستایی ایران در خصوص تضمین صادرات این محصول گفت: برای تضمین انجام تعهدات صادراتی، خریدار موظف است یک فقره ضمانتنامه بانکی حسن انجام تعهدات معادل ۱۰ درصد ارزش کل قرارداد به سررسید ۶۰  روز تقویمی همزمان با انجام امور تسویه به فروشنده ارائه کند و اظهار کالا به گمرک نیز  باخریدار خواهد بود .

 

وی افزود : زمان تحویل کالا ۲۶ خرداد ماه سال جاری است و در صورت عدم حمل  به موقع کالا توسط خریدار حداکثر تا ۱۰ روزکاری پس از مهلت مجاز تحویل، خریدار مشمول پرداخت هزینه انبارداری  معادل ۴۰ ریال برای هر گرم در روز  برای باقی مانده زعفران خریداری شده خواهد بود، افت کیفی ناشی از عدم خروج به موقع بر عهده خریدار خواهد بود.

 

لطیفی تاکید کرد: حداقل عرضه زعفران خراسان رضوی ۱۰۰ کیلوگرم، خراسان شمالی ۲۵ کیلوگرم و خراسان جنوبی ۳۲ کیلوگرم در نظر گرفته شده است .

 

مدیرکل توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در پایان گفت: در سال گذشته ۲۲۱ تن زعفران توسط تجار  به ۵۵ کشور جهان صادر شد که امارات با بیش از ۶۷ تن خرید، چین با ۴۹ تن، اسپانیا با ۴۴ تن، افغانستان با ۲۲ تن و قطر با حدود ۶ تن پنج مقصد صادرات زعفران ایرانی بودند.

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان - 6 خرداد 1403

دیدگاه کاربران