زنگ دوازدهم در بهارستان

.  

 

دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روز گذشته طی مراسمی و با پیام مقام معظم رهبری آغاز به‌کار کرد.

 

ایشان در این پیام شکل‌گیری یک مجلس تراز را در گرو تعامل منضبط و همدلانه با قوای دیگر و رفتار جمعی صحیح و صبورانه در داخل قوه مقننه دانستند و تاکید کردند: مجلس باید همواره آرامش‌بخش و امیدآفرین و برانگیزاننده همت‌ها و دعوت‌کننده به همدلی و برادری در محیط عمومی کشور باشد.

 

 

 

روز گذشته جلسه افتتاحیه مجلس دوازدهم با حضور سران کشوری، لشکری و سفرای کشورهای خارجی برگزار شد.

در این مراسم روسای مجالس گذشته از جمله علی‌اکبر ناطق‌نوری، غلامعلی حدادعادل و علی لاریجانی حضور داشتند.

همچنین حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامرضا محسنی‌اژه‌ای رئیس قوه‌قضائیه، محمد مخبر سرپرست ریاست‌جمهوری و برخی از وزرای کابینه سیزدهم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید‌حسن خمینی یادگار امام، سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش، سرلشکر پاسدار حسین سلامی فرمانده کل سپاه، سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، احمد جنتی دبیر شورای نگهبان، احمد‌رضا رادان فرمانده نیروی انتظامی، حجت‌الاسلام علی‌اکبری رئیس شورای سیاستگذاری ائمه‌جمعه، سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه، امیردریار شهرام ایرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش، امیردریادار حبیب‌الله سیاری معاون هماهنگ‌کننده ارتش، امیرخلبان حمید واحدی فرمانده نیروی هوایی ارتش، سرلشکر پاسدار رحیم صفوی مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور نیروهای مسلح، سردار محمد شیرازی رئیس دفتر نظامی مقام معظم رهبری، طحان‌نظیف و کدخدایی از اعضای شورای نگهبان، پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما، مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، منتظری رئیس دیوان عالی کشور و علیرضا زاکانی شهردار تهران از دیگر حاضران این مراسم بودند.

مراسم افتتاحیه مجلس دوازدهم با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه رزم نواز ارتش آغاز شد.

در ادامه این مراسم، معاون قوانین مجلس اعضای هیات رئیسه سنی مجلس را اعلام کرد.

بر این اساس علاءالدین بروجردی به عنوان رئیس سنی، حسینعلی شهریاری به عنوان نایب‌رئیس سنی، عبدالحسین همتی سراپرده به عنوان دبیر اول و عباس قدرتی زورم به عنوان دبیر دوم هیات رئیسه سنی مجلس معرفی شدند.

پس از آن رئیس و دبیران هیات رئیسه سنی در جایگاه قرار گرفتند. سپس نخستین زنگ رسمی نخستین جلسه مجلس دوازدهم نواخته شد.

در ادامه حجت‌الاسلام محمدی گلپایگانی پیام مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز به کار مجلس دوازدهم را قرائت کرد.

پس از قرائت پیام رهبری، ۲۹۰ منتخب مجلس دوازدهم برای ایفای وظایف نمایندگی سوگند یاد کردند.

در ادامه مراسم افتتاحیه علیرضا شریفی، معاون اجرایی مجلس شورای اسلامی گزارشی از عملکرد این معاونت پیش از آغاز مجلس دوازدهم را ارائه کرد و گفت: آمادگی مجموعه اداری و اجرایی مجلس شورای اسلامی برای همراهی با وکلای ملت را اعلام می‌کنم.

 

تقویت اقتصاد ملی؛ مهم‌ترین دستورکار مجلس جدید

در ادامه علاءالدین بروجردی رئیس هیات رئیسه سنی مجلس دوازدهم بر اساس آیین‌نامه به ایراد نطق پرداخت و گفت: مجلس شورای اسلامی در مسیر تعالی، رشد و پیشرفت بیش از هر چیز به ارتقای سطح دانش و فناوری در کشور توجه داشته و خواهد داشت.

ما باید شرایطی را برای متخصصان و دانشمندان برجسته ایجاد کنیم که ماندگاری آنها در داخل کشور هرچه بیشتر باشد.

او تصریح کرد: در آستانه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله قرار داریم که پایان آن سال آینده است.

کشور ما اینک در عرصه اقتدار ملی فراتر از سند چشم‌انداز قرار دارد، ولی در برخی از عرصه‌ها به ویژه عرصه اقتصادی دچار کاستی و نارسایی است؛ بدون تردید مجلس دوازدهم با همه توان برای تقویت اقتصاد ملی خواهد کوشید تا با رفع موانع پیش روی اقتصاد ملی یاری‌گر قوه مجریه در حل این مشکلات از طریق بهره‌گیری توانمندی‌های ملی و ظرفیت‌های مردمی باشد به ویژه آنکه امسال سال جهش تولید با مشارکت مردمی است که ما نمایندگان آنها در خانه ملت هستیم.

رئیس سنی مجلس دوازدهم در بخش دیگری از اظهاراتش با تاکید بر مبارزه با فساد، اظهار کرد: مبارزه با فساد یک اصل جدی در جهت پیشبرد کشور و برقراری عدالت است، ولی در این زمینه باید از شعارزدگی عبور کرد و مبارزه را به سمت مبارزه با ریشه‌های فساد سوق داد.

برای همین است که مبارزه با فساد نیازمند یک روش علمی و همه‌جانبه است.

برای جلوگیری از فساد افزون بر مجازات‌های متناسب باید از روش‌های پیشگیرانه استفاده کرد.

هنر ارگان‌های نظارتی در این زمینه پیشگیری از وقوع فساد و نه اعلام آن پس از وقوع است که علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

سپس احمد وحیدی گزارشی از روند برگزاری انتخابات مجلس را ارائه کرد...

 

منبع خبر: روزنامه دنیای اقتصاد - 8 خرداد 1403

دیدگاه کاربران