مناطق آزاد ماهیت بین المللی دارند و باید تسهیل گر تجارت باشند

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی:  

 

 

 

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: دولت سیزدهم اقدامات بین المللی زیادی در حوزه مناطق آزاد انجام داد و اکنون یک بانک آفشور در حال فعالیت است.

 

 

 

 

 

 

حجت ا... عبدالملکی، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت بر اساس نظریه پایه، مناطق آزاد ماهیت بین المللی دارند و تسهیل گر تجارت هستند.

 

در واقع اگر بخواهم به تعریف دقیق مناطق آزاد بپردازیم باید گفت این مناطق آزاد، فضایی برای تعامل بهتر تجارت برای کشورهاست.

 

وی افزود: برای ورود به مناطق آزاد ایران نیازی به دریافت ویزا نیســت تا تعاملات بین المللی بهتر انجام شود.

 

عبدالملکی تاکید کرد: یکی از اقداماتی که در دولت سیزدهم انجام شد صدور مجوز بانک آفشور بود که تراکنش های بین المللی انجام می دهد و اکنون در حال فعالیت است.

 

تمام تراکنش این بانک، ارزی خواهد بود. به گفته دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، همچنین موافقت اصولی بورس بین الملل نیز گرفته شد که در مرحله ترکیب سهامداری است و پنجمین بورس کشور خواهد شد؛ از سوی دیگر ترکیب اصولی بیمه آفشور نیز صادر شده که عملکرد آن نیز بین المللی است.

 

وی با بیان اینکه در قوانین مناطق آزاد ۶ ماموریت تعریف شده که ۴ ماموریت بین المللی است، گفت: در کنار بهشت سرمایه گذاری، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را تیم ملی اقتصــاد ایــران معرفی کردیم؛ از این رو به منظور معرفــی پروژه های ایران در اغلب رویدادهای جهانی حضور یافتیم و کشــورهای مختلف نیــز آمادگی خود را برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد اعلام کردند.

 

عبدالملکی گفت: ما در نمایشگاه های چین حضور پر رنگی داشتیم و به همین جهت این کشور در بزرگ ترین نمایشگاه برگزار شده در این کشور ایران را به عنوان میزبان افتخاری معرفی کرد.

 

در هند نیز کنفرانس سرمایه گذاری گذاشتیم که دستاوردهای آن در ماه های آینده مشخص خواهد شد.

منبع خبر: روزنامه اقتصاد کیش - 20 خرداد 1403

دیدگاه کاربران