قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی، تأمین مالی خارجی و افزایش تولید، اشتغال و کارآفرینی و ارتقای رشد اقتصادی از مهمترین موضوعات مرتبط با صندوق توسعه ملی در قانون بودجه ۱۴۰۱ به شمار می رود.

 

 

 

 

 

به موجب این قانون مصوب سال ۱۳۹۸ مقرر شد؛ پس از اذن مقام معظم رهبری و رعایت شروطی که در متن قانون و اصلاحیه ی بعد از آن(مصوبه۱۴۰۰) آئین نامه های آن تشریح شده است، صندوق نسبت به تأمین خوراک پالایشگاه ها از سهم سالانه خود اقدام کند.

 

در این قانون، مقرر شده به پالایشگاه هایی که به ۸۰ درصد بهره برداری رسیده اند، نفت خام به عنوان خوراک در قالب تسهیلات تحویل و مبلغ آن پس از اعطای دوره تنفس از پالایشگاه ها اخذ شود؛ در این میان نفت خام تحویلی که قانونگذار آن را در حکم صادرات دیده است، از محل منابع صندوق و از سهم صندوق خواهد بود.

 

اما به اعتقاد متولیان، صندوق توسعه ملی نیز باید از روش های سنتی گذشته خود فاصله گرفته و با توجه به سهام ارزشمند بسیاری از شرکت های دانش بنیان در این بخش نیز اقدام به سرمایه گذاری کند.

 

در این خصوص عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تأکید برضرورت اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملی، گفت:اگر صندوق بتواند در طرحهای دارای توجیه اقتصادی که بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند، ورود پیدا کند ضمن کمک به تولید،از سود پروژه ها نیز برخوردار می شود.

 

به گزارش خبرگزاری تسنیم، جعفر قادری نماینده دوره های هشتم، نهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی و عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز در نشست صندوق توسعه ملی با عنوان "اصلاح اساسنامه صندوق توسعه ملی: آری یا خیر؟" گفت: یکی از موارد با اهمیت که باید در اساسنامه صندوق توسعه ملی مورد اصلاح قرار گیرد اصلاح ساختار هیأت امنا است، چرا که دولت می تواند بدون حضور نمایندگان مجلس و قوه قضاییه تصمیم گیری کند که این امر در گذشته و به کرات صورت گرفته است و باید درنظر داشت که صندوق ساختار فراقوه ای دارد و متعلق به حاکمیت است و دولت نباید به تنهایی و بدون حضور اعضای دیگر قوا تصمیم گیری نماید.

 

 

جلوگیری از ریالی شدن منابع ارزی صندوق توسعه ملی

 

جعفر قادری تصریح کرد: مورد بعدی جلوگیری از ریالی شدن منابع ارزی صندوق توسعه ملی است که در طول سالهای گذشته بخشی از منابع صندوق به ریال تبدیل شده است.

 

در طرح جدید به دنبال این هستیم که صندوق بتواند منابع ریالی را در کنار منابع ارزی در قالب تسهیلات بدهد ولی منابع ارزی را حفظ کند و از امتیازات بانکی و سود سپرده ها برای اعطای تسهیلات ریالی استفاده نماید.

 

نماینده دوره های هشتم، نهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی، با توجه به دیدگاه جدید اعضا هیأت عامل صندوق توسعه ملی سوق دادن منابع صندوق به سمت بخش سرمایه گذاری را از راهکارهای مؤثر در جلوگیری از کاهش منابع صندوق عنوان و اضافه کرد: چنانچه صندوق بتواند در طرحهای نیمه تمام که بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و دارای توجیه اقتصادی هستند ورود پیدا کند، طرح ها به سرانجام رسیده و از نظر عدالت اجتماعی هم منطقی تر خواهد بود.

 

قادری افزود: مشارکت فرد و حاکمیت در مالکیت طرح ها موجب خواهد شد افراد از ابتدا سهم آورده خود را تأمین نماید و بر خلاف حالت تسهیلات که فرد پس از استفاده از منابع تسهیلاتی صندوق توسعه ملی قدرت تأمین منابع مالی برای اتمام طرح را نداشت، از راکد ماندن طرح و به اتمام نرسیدن آن جلوگیری کرد.

 

دغدغه ای که این موضوع می تواند داشته باشد این است که بنا بر اشتباه یا فشارهای بیرونی، صندوق توسعه ملی در طرح هایی که دارای توجیه نیستند مشارکت نماید؛ که برای رفع این نگرانی، مالک اولیه در ابتدای کار متعهد می شود سهم صندوق را بصورت اوراق سهام تبعی تعریف نماید و کف سودی بصورت تضمینی برای صندوق لحاظ نماید و سپس در هنگام خروج صندوق از طرح، بسته به تمایل صندوق، می تواند کف سود سالانه، معادل سود سالانه بانکی برای سرمایه گذاری صندوق در نظر گرفت و یا سهم صندوق در بورس عرضه شود.

 

 

این موضوع نگرانی هایی که سرمایه گذاری می تواند داشته باشد را مرتفع خواهد کرد.

 

 

استفاده از راهکارهای بازدارنده برای پیشگیری از برداشت های بی رویه

 

قادری از دیگر مشکلات پیش روی صندوق توسعه ملی را عدم تفکیک درست بین منابع صندوق و حساب ذخیره ارزی دانست و افزود: طبق قانون، ۵۰ درصد از منابع حساب ذخیره ارزی وارد صندوق توسعه ملی می شود و به همین دلیل وقتی دولت دچار مشکل است منابعی در حساب ذخیره نخواهد بود تا از آن استفاده نماید و به سراغ صندوق می آید.

 

باید کاری کرد که هزینه ی استفاده از منابع صندوق برای دولت ها زیاد بوده تا امکان استفاده دولت ها از این منابع کاهش یابد.

 

دولت ها باید متعهد شوند در دوره تصدی خود پولهای برداشت شده را بازگردانند و یا نرخ سودی بالاتر از نرخ لایبورLIBOR)) برای دولت در نظرگرفت تا هزینه ی استفاده از منابع صندوق برای دولت بالا رود.

 

عدم تعهد دولت ها به بازگشت منابع صندوق موجب برداشت های بی رویه و مکرر دولت ها شده است که در صورت ایجاد تعهد لازم، دولت ها با احتیاط بیشتری اقدام خواهند کرد.

 

وی در ادامه با بیان اینکه سایر انفال نظیر معادن نیز متعلق به نسلهای بعدی بوده ومنافع آن باید همانند نفت و گاز وارد صندوق توسعه ملی شود افزود: در صدی از منابع دیگر را هم باید به صندوق توسعه ملی واریز کرد.

 

جعفر قادری در بخش دیگری از این نشست مجازی گفت: با توجه به لزوم ایجاد پالایشگاه در کشور و جلوگیری از خام فروشی نفت در سیاست های اقتصاد مقاومتی و صادرات فرآورده های مختلف به جای آن، سهم صندوق توسعه ملی نباید در این فرایند مغفول بماند و در اساسنامه صندوق این موضوع باید بطور دقیق مشخص شود.

 

قادری در ادامه توضیح داد: با توجه به تغییر اعضای هیأت عامل و هیأت امنای صندوق توسعه ملی باید جمع بندی در مورد اصلاح اساسنامه صورت گیرد و با توجه به اینکه اساسنامه ی صندوق جزئی از قانون احکام دائمی کشور است، نیازمند تأیید مقام معظم رهبری هستیم.

 

 در ادامه ی این نشست مجازی اعظم هوشنگی مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق قوانین صندوق توسعه ملی به عنوان دبیر نشست، با اشاره به رأی آری دکتر قادری به اصلاح اساسنامه صندوق، اظهار داشت: یکی از دغدغه های اصلی صندوق توسعه ملی وجود قوانین متعددی است که برای این صندوق تکلیف تعیین می نمایند، نظیر ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید و نیز موضوع صندوق تثبیت سرمایه و تبادل پول بین صندوق و این بخش که اخیرا با حواشی همراه بود.

 

 

هوشنگی در ادامه بحث ریالی شدن منابع ارزی صندوق طبق ماده ۵۲ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت را از دیگر قوانین مشکل ساز برای صندوق عنوان کرد و افزود: تاکنون ۶۴۴ هزار و ۵۷۳ میلیارد ریال در قالب این قانون به صورت ریالی جهت اعطای تسهیلات به بخش کشاورزی و صنعت به بانکهای عامل پرداخت شده است.

 

در حالی که پرداخت اینگونه تسهیلات بر عهده بانکها و دولت می باشد و نباید برای صندوق که مطابق اساسنامه ملزم به اعطای تسهیلات صرفا ارزی است تکلیفی گذاشته شود.

 

مدیر مبارزه با پولشویی و تطبیق قوانین صندوق توسعه ملی، در ادامه به قانون حمایت از توسعه و اشتغال پایدار در مناطق روستایی اشاره کرد و گفت: نزدیک به یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق تسعیر و به این طرحها اختصاص یافته است که بازگشت آنها بدون سود و ۹ ساله است.

 

«روزنامه اسکناس - دهم اردیبهشت 1401»

   تاریخ ثبت: 1401/02/10     |     [sect id=[file]] | [/sect id=[file]] |