ایران، مسیر طلایی اتصال ریلی چین-اروپا

 

 

 

 

 

 

 

خط آهن قزاقستان _ ترکمنستان - ایران -ترکیه به گفته کارشناسان کوتاه ترین و مستقیم ترین مسیر برای انتقال کالا از چین و آسیای مرکزی به خاورمیانه و اروپا خواهد بود که مسیر ایران در آن نقشی اساسی و طلایی ایفا می کند.

تشکیل وزارت بازرگانی؛ ضرورت یا تهدید؟

 

 

 

 

 

 

مشــکل در تشکیل وزارتخانه نیست، بلکه در ناهماهنگی میان وزارتخانه هاســت.

چراغ‌سبز بخش‌خصوصی به کشت فراسرزمینی در اوکراین

 

 

 

 

سرگی بوردیلیاک، سفیر اوکراین در تهران در اتاق بازرگانی ایران حضور یافت و با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

شافعی در این دیدار وعده داد که بخش‌خصوصی برای ترانزیت محصولات اوکراین از طریق خلیج‌فارس آماده است.

او همچنین با اشاره به شرایط خشکسالی در ایران اظهاراتی در باره تمایل بخش‌خصوصی برای بازسازی اوکراین و پس از آن، کشت فراسرزمینی در این سرزمین داشت.

ضعف مشوق ها برای اشتیاق سرمایه گذاران در مناطق آزاد

 

 

 

 

 

 

با بررسی اجمالی از وضعیت اعمال این مزایا و مشوق ها در مناطق آزاد مشخص می گردد عمده این مزایا اجرا نمی شوند و برخی نیز به کلی لغو شده اند

برخورد سلیقه ای؛ به کام بنگاه های دولتی

 

 

 

 

 

شاخص های سلیقه ای بانک ها برای اعطای تسهیلات به بنگاه ها باعث شده بخشی از اقساط این تسهیلات به بانک ها برنگردد و در مقابل ســختگیری بیشتری برای تسهیلات داشته باشند و در این بین تنها بنگاه های بخش خصوصی آسیب می بینند زیرا بنگاه های شبه دولتی همچنان از مسیر رانت به اهداف تسهیلاتی خود دست پیدا می کنند.

فرصت طلایی نفت 100 دلاری

 

 

 

 

به گفته کارشناسان سال ۱۴۰۰ را باید اوج کاهش درآمدهای نفتی دولت دانست.

 

این کاهش به سبب تحریم‌های گسترده دولت‌ها و نهادهای جهانی بوده که منجر به کاهش رشد اقتصادی ایران و همچنین باعث کاهش سرمایه‌گذاری و کاهش تولید شده است.

مناطق آزاد پیشرو در تولید

 

 

 

 

 

نقش مناطق آزاد در تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین» نامگذاری شده است و همچنین دستیابی به اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی، بسیار پررنگ و تاثیرگذار می باشد.

ضرر ۲۵۰۰ میلیاردی صنایع فروآلیاژ از قطع برق

 

 

 

 

 

 

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنایع فروآلیاژ ضمن تأکید بر تأمین زیرساختهای لازم در صنایع گفت: خاموشی صنایع حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان ضرر و زیان و عدم تولید در حوزه فروآلیاژ ایجاد کرده است.

مناطق آزاد، دال مرکزی و محرک اصلی ورود اقتصاد کشور به بازارهای جهانی

 

 

 

 

 

کارکرد و کارویژه مناطق آزاد در جهان غالبا در جهت تسهیل ارتباطات تجاری با کشورهای دیگر به‌ویژه کشورهای پیرامون شکل گرفته است تا در یک منطقه محصور شده به لحاظ برخورداری از تسهیلات مربوط با عدم‌وجود برخی قوانین گمرکی و به دور از تشریفات اداری معمول در داخل کشورها بتوانند در مسیر توسعه اقتصادی و تجاری گام بردارند.

موافقان و مخالفان تفکیک وزارت صمت

 

 

 

 

 

اما احیای وزارت بازرگانی موافقان و مخالفانی نیز دارد. مخالفان تفکیک این وزارتخانه معتقدند که تشکیل مجدد وزارت بازرگانی صرفا منجر به هزینه‌تراشی‌های جدید می‌شود و موافقان این طرح بر این باورند که تنظیم بازار و اجرای دقیق فعالیت‌های بازرگانی نیازمند وزارتخانه‌ای جداگانه است.

چراغ‎ سبز روسیه به ایران برای کشت فراسرزمینی؛ 100 هزار هکتار زمین در اختیار کشاورزان ایرانی!

 

 

 

 

 

 

یکی از آرزوهایی که از دیرباز در کشورمان وجود داشته خودکفایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی مثل گندم، دانه‌های روغنی، نهاده‌های دامی و. .. بوده است.

پایانی تلخ برای رویای توسعه مناطق آزاد

 

 

 

 

واگذاری دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت اقتصاد صورت گرفت این درحالی است که باید تمام اختیارات و مسئولیت‌های اجرایی دولتی در مناطق آزاد به مدیران آن منطقه واگذار می‌شد که مدت زمان کمی دوام نیاورد و باز همه چیز زیرچتر دولت رفت؛ روالی که در همه جای دنیا مرسوم است اما ماهیت این مناطق که باید معاف از مالیات و مستقل از بدنه دولتی باشند زیرسوال رفته و طرحی که هیات دولت هم با اجرای آن مخالف بود نهایتا با رای نمایندگان آن هم تنها با توجیه نظارت بیشتر به تصویب رسید و باعث شد تا ساختار مستقل این نهاد از دست برود

الزامات تدوین برنامه هفتم توسعه

 

 

 

 

 

برنامه هفتم توسعه باید بر مبنای کدام ریل گذاری سیاستی تدوین و تنظیم شود؟ سیاستگذاران در توضیح این موضوع چه می گویند؟ اسناد بالادستی توسعه ای کشور، مهم ترین نقشه راه توسعه کشور محسوب می شوند؛ با این همه اجرای برنامه ششم توسعه بر اساس لایحه بودجه 1401 برای یک سال تمدید شد و این یعنی عقب افتادن فرآیند تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه و سیاست های کلی ناظر بر آن.

آیا روابط ایران و دی ۸ وارد فاز جدیدی می شود؟

 

 

 

 

 

رئیس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید با وجود ظرفیت‌های تجاری گسترده‌ای که در سازمان اقتصادی دی هشت وجود دارد، سطح روابط اقتصادی میان این کشورها بسیار پایین است.

فرصت‌ها و تهدیدها برای کسب و کارهای نو پا در پساکرونا

 

 

 

 

با آنکه ویروس کرونا از اصلی‌ترین مسائل حوزه سلامت، بهداشت و درمان در دنیا محسوب می‌شود اما همه‌گیری ویروس کرونا و اثرات منفی آن بر کسب و کارها، از بزرگترین چالش‌های بشر طی سالیان اخیر در حوزه اقتصادی – صنعتی بود که اکثر کسب و کارهای جوامع مختلف خصوصا کسب و کارهای نوپا از ضررها و آسیب‌های آن در امان نماندند.

مشکلات اجرا نشدن فیبرنوری چیست؟

 

 

 

 

 

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع اصناف حوزه ارتباطات، پروژه فیبرنوری را برای کشور مهم و راهبردی عنوان و اعلام کرد از تمام پیشنهاداتی که برای تسریع انجام این پروژه ارائه شود استقبال می‌کنیم.

ایران و فرصت طلایی «بریکس»

 

 

 

 

 

 

چهاردهمین اجلاس سران پنج قدرت نوظهور اقتصادی «بریکس» با محوریت تقویت همکار تجاری و اقتصادی میان اعضا و شرکای این گروه برگزارشــد و جمهوری اسلامی ایران درقالب دیپلماسی پویا و به سبب برخورداری از قابلیت هــای فراوان درحوزه هــای انرژی، ترانزینی، تجــاری و اقتصــادی، از مهم ترین کانون های توجه در این نشست بود.

موقعیت ایران در 8 گذر‌گاه منطقه‌ای

 

 

 

 

 

 

 

در یک دسته‌بندی این مسیرها را می‌توان از منظر عبور کردن یا نکردن آن‌ها از خاک ایران دسته‌بندی کرد.

مناطق آزاد با واگذاری به وزارت اقتصاد به کُما رفتند

 

 

 

 

 

 

عضو کمیسیون حقوقی مجلس اظهار داشت: واگذاری دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت اقتصاد، سیستم مناطق آزاد را بهم می ریزد و نقش مناطق آزاد در اقتصاد را کمرنگ خواهد کرد.

تولید بیش از 18 میلیون و 400 هزار تن محصولات فولادی در چادرملو

 

 

 

 

 

معــاون مالــی و ســرمایه انســانی چادرملو بمناســبت هفتــه معدن و صنعــت در گفت و گویــی با اشــاره به نقش این شــرکت معدنــی و صنعتی فولاد کشــور گفت: چادرملو در ســال های اخیر، با در اختیار داشتن زنجیره کامل فولاد از معدن تا تولید شــمش، عملکردی مطلوب در این صنعت اســتراتژیک داشته اســت.

طرح پُر ابهام جدیدی به نام رمزریال

 

 

 

 

 

 

علی صالح‌آبادی، رییس کل بانک مرکزی چند روز پیش در باره اقدامات بانک مرکزی در خصوص رونمایی از رمزریال اعلام کرد؛ بررسی‌ها و اقدامات لازم برای رمزریال در حال انجام است.

ثبت بالاترین رکورد درآمد فعالیت کشتیرانی ایران

 

 

 

 

 

 

مدیرعامل کشــتیرانی جمهوری اســلامی ایران گفت: در ســال 1400 گروه کشتیرانی جمهوری اســلامی ایران موفق به کسب یک و نیم میلیارد دلار درآمد شد که رکوردی تاریخی در کشتیرانی کشور است.

سلامی تلخ به پایان تراژدی مناطق آزاد در ایران

 

 

 

 

 

«توسعه مقوله‌ای است فراگیر، پیچیده، و گسترده که همه عرصه‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و علمی را در برمی‌گیرد.

 

توسعه را روشی برای افزایش ثروت یک ملت و ارتقای سطح حیات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می‌دانند که بر بنیان‌هایی چون صنعتی شدن، بهره‌برداری وسیع از فناوری، علم‌محوری، اتکاء به اقشار فکری و تولیدکننده جامعه، و بهره‌برداری از امکانات وسیع جهانی استوار است».

صدور روادید رایگان گردشگری از مبدا قطر همزمان با جام جهانی فوتبال در قشم

 

 

 

 

 

 

رییس دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در قشم گفت: با تمهیدات در نظر گرفته شده برای گردشگران فوتبال در ایام برگزاری جام جهانی در قطر، صدور روادید برای اتباع کشورهایی که تیم ملی آن ها در جام جهانی حضور دارند و اتباع سایر کشورها که از مبدا قطر وارد کشور می شوند، رایگان انجام خواهد شد.

توصیه مهم همتی به دولت برای عبور از اقتصاد پرریسک کنونی

 

 

 

 

 

 

رئیس پیشین بانک مرکزی برای حفظ حمایت اجتماعی از عبور اقتصاد کشور از مرحله گذار و پرریسک کنونی توصیه های برجامی به دولت ارائه کرد.

ایران می‌تواند شریکی قابل اتکا جهت اتصال بریکس به انرژی باشد

 

 

 

 

 

 

رئیس جمهور گفت: ایران بعنوان کشوری با تاریخی پربار از حضور فعال در ابتکارات بین‌المللی، آمادگی دارد ظرفیت‌های خود را برای نیل به اهداف بریکس به اشتراک گذاشته و به شریکی قابل اتکاء جهت اتصال بریکس به گلوگاه‌های انرژی و بازارهای بزرگ جهانی مبدل نماید.

 

روابط همسایگی روی ریل توسعه

 

 

 

 

 

این که دولت اولویت خود را به گســترش روابط با این کشورها قرار داده و اهمیت ویژه ای برای کشــورهای این حوزه که شــامل ترکمنســتان، تاجیکســتان، قزاقستان، قرقیزســتان و ازبکســتان می شود، قائل شده، اتفاق بسیار خوب و میمونی است.

دست های پشت پرده مانع توسعه مناطق آزاد

 

 

 

 

 

 

عدم اجرای قوانین، نبود حکمرانی واحد، وجود قوانین خلق الســاعه و دســت های پشــت پرده از موانع اصلی توسعه مناطق آزاد کشور هستند. 

اولین گام در کریدور توسعه

 

 

 

 

نخستین محموله‌ ترانزیتی از روسیه به هند از خاک ایران از کریدور شمال-جنوب هفته پیش ارسال شد.

این محموله شامل ۲ کانتینر ۴۰ فوتی حاوی لمینیت چوب با وزن ۴۱ تن، به صورت آزمایشی از مبدا سن‌پترزبورگ واقع در روسیه حرکت کرده و پس از انتقال به بندر سالیانکا در آستراخان از طریق دریای خزر وارد ایران می‌شود.

این ۲ کانتینر پس از ورود به منطقه آزاد انزلی در ایران، با کامیون به بندرعباس انتقال یافته و از آنجا توسط کشتی‌های کانتینربر به بندر ناواشیوا در هند که مقصد نهایی است، انتقال پیدا می‌کند.

سران ۳ کشور آسیای میانه در تهران؛ ایران «هاب ترانزیتی» منطقه

 

 

 

 

 

خرداد ماه سال جاری تهران شاهد حضور سران سه کشور آسیای میانه بود و سخنگوی دستگاه دیپلماسی در این باره گفت که جمهوری اسلامی ایران دو باره جایگاه خودش را به عنوان «هاب ترانزیتی» منطقه به دست می‌آورد.

آغاز تشکیل اوپک در حوزه خزر

 

 

 

 

 

 

 

قیمت شرکت ملی نفت ایران بر اساس ارزش اسمی و با احتساب دلار تقریبا ۱۰ هزار تومان آن مقطع از شرکت آرامکو بالاتر در آمد.

 

در صورت برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از فرصت‌ها، هنوز امکان ارتقا در سطح یک قدرت انرژی جهانی باقی است.

 

صادرات‌ «معدنی» در‌ دست‌ اندازهای‌ ارزی

 

 

 

 

 

در شرایط تحریم و دشواری فروش نفت یکی از حوزه های ارزآور برای کشور،گسترش صادرات غیرنفتی و به ویژه مواد معدنی و فرآورده های آن بود.

 

بعد از برخورد نظامی میان روسیه و اوکراین رقابتی در میان کشورهای منطقه ایجاد شد تا بازار صادراتی این سرزمین معدن خیز را به دست گیرند.

معضل ایران در میدان تجارت

 

 

 

 

 

حلقه مفقوده حضور پررنگ ایران در دالان‌‌‌‌‌‌های تجاری چیست؟

 

از نگاه تحلیلگران آنچه موقعیت ژئواکونومیک ایران را در کریدورهای بین‌‌‌‌‌‌المللی متزلزل کرده است؛ بی‌‌‌‌‌‌توجهی به زیرساخت‌های نرم یعنی محیط کسب‌وکار، ارتباط ایران با اقتصاد جهانی، ارتباط ایران با نظام مالی بین‌‌‌‌‌‌المللی و ثبات سیاسی است.

رشد ۹۶ درصدی صادرات به همسایه‌های ایران

 

 

 

 

 

 

در کنار تقویت دیپلماسی اقتصادی و سیاسی، رشد قابل‌توجه صادرات به کشورهای همسایه نیز ازجمله موضوعات قابل‌تامل در دولت سیزدهم بوده است، به طوری که میزان صادرات ایران به ۱۵ کشور همسایه در ۸ ماهه شهریور ۱۴۰۰ تا اردیبهشت ۱۴۰۱ در مقایسه با مدت مشابه یعنی از شهریور ۱۳۹۹ تا اردیبهشت ۱۴۰۰ رشد ۷۸ درصدی در وزن و رشد ۹۵ درصدی در ارزش داشته است.

تحمیل قاعده بازار

 

 

 

 

ولی‏‏‌اله افخمی

رئیس اسبق سازمان توسعه‌ تجارت ایران

 

هفته گذشته، سیاستگذار ارزی کشور در تصمیمی دیرهنگام، به صادرکنندگان کالا و خدمات به خارج از کشور اجازه داد تا تمامی ارز حاصل از صادرات خود را با نرخ توافقی به تمام صرافی‌‌‌ها، حتی آن دسته از صرافی‌‌‌هایی که در بازار متشکل ارزی عضویت ندارند، بفروشند و صرافی‌‌‌ها، خرید ارز از صادرکنندگان را در سامانه مربوطه درج کنند تا بانک‌مرکزی از بازگشت ارز صادراتی به کشور اطمینان حاصل کند.

چالش های نظام تامین اجتماعی

 

 

 

 

 

مهمترین چالش های سازمان تامین اجتماعی کشور چیست؟

 

چرا تاکنون سیاست های اجرایی در این سازمان منجر به باز شدن گره مشکلات ذی نفعان آن نشده است؟ 

وعده رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی چقدر عملی است؟

 

 

 

 

 

 

وعده‌ای که باید دید با شرایط کنونی اقتصاد ایران و فضای تحریم‌ها و بسته عمل کردن تجارت جهانی چقدر عملی است.

بدون آمایش دقیق مزیت‌های سرزمینی، هیچ اقتصادی به توسعه نمی‌رسد

 

 

 

 

 

 

 

برای حرکت در مسیر توسعه اقتصادی، یک کشور باید برنامه دقیق داشته باشد و بداند دقیقاً از هر حوزه‌ای چه انتظار و خواسته‌ای دارد؛ در کدام بخش‌ها هدف تامین بازار داخلی است و در کدام بخش‌ها مطلوب توسعه صادرات و تجارت جهانی است.

مناطق ‌آزاد ‌ابزاری ‌برای‌ جهانی‌ شدن ‌اقتصاد ‌ایران

 

 

 

 

 

 

برنامه های رشد و توسعه اقتصادی، به ویژه در کشورهای درحال توسعه، به میزان تعامل اقتصاد ملی با اقتصاد جهانی بستگی داشته و متاثر از فرآیند پدیده جهانی شدن اقتصاد است.

ریشه های انقباض سرمایه گذاری در اقتصاد

 

 

 

 

 

 

چرا رشد سرمایه گذاری در اقتصاد ایران افول کرده و حتی نرخ تشکیل سرمایه ثابت منفی شده است؟ در سال های گذشته و به خصوص در دهه 90 نا اطمینانی های مختلف سبب شد که سرمایه گذاری در اقتصاد ایران منقبض شود.

«صنایع خلاق»

 

 

 

 

 

 

«صنایع خلاق» به مجموعه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی گفته می‌شود که از دانش و اطلاعات به عنوان عنصر اساسی خود بهره‌مند می‌شوند.

تولیدگران؛ پیش‌نگر ابرتورم ۱۴۰۱

 

 

 

 

 

 

این روزها شاید هیچ تولیدکننده‌ای را نتوان پیدا کرد که کسب و کارش از پیش‌بینی ناپذیری قیمت مواد اولیه در امان مانده باشد.

درس تجاری غول اقتصادی آسیا

 

 

 

 

چگونه هند در ‌هزاره جدید به شگفت‌‌‌‌‌‌‌انگیزترین اقتصاد جهان تبدیل شد؟ از نگاه تحلیلگران، موفقیت بالای اقتصادی هند در سالیان اخیر تا حد زیادی در گرو توسعه تجارت خارجی این کشور است.

 

موضوعی که خروجی سند سیاست تجاری هند است.

 

سیاستی که می‌تواند برای سیاستگذاران و تجار ایرانی تصویر خوبی از توسعه تجاری باشد.

آنکتاد: رشد ۶ درصدی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

 

 

 

 

 

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) اعلام کرد: سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال ۲۰۲۱ رشد بیش از ۶ درصدی داشته و به ۱.۴۲۵ میلیارد دلار رسیده است.

مهم ترین مشکل مناطق آزاد عدم حکمرانی واحد است

 

 

 

 

 

مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی: مناطق آزاد کشورهای همسایه رقبای سرسخت و سنگین مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ما هستند.

 

در مناطق آزاد آنجا برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن می کنند

۳۵ مساله برنامه هفتم

 

 

 

 

علی احمدی، دبیر کمیسیون مشترک سیاست‌های کلی برنامه هفتم، در گفت‌وگوی اختصاصی به تشریح روند تدوین و تنظیم برنامه هفتم پرداخت.

 

او در این گفت‌وگو با اشاره به شناسایی و احصای ۱۸ چالش و ۳۵ مساله درباره سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه تاکید کرد: با توجه به اینکه میزان تحقق اهداف شش برنامه قبلی کمتر از ۳۵درصد بوده است، تلاش شد برنامه هفتم به جای موضوع محور بودن، مسائل را در کانون توجه خود قرار دهد.

 

دلایل عدم توسعه صنایع معدنی

 

 

 

 

 

 

رییس خانه معدن ایران گفت: به طور قطع ماشین سازی بخش معدن باید یک بازنگری در سیستم خود انجام دهد، زیرا در این بخش، نه برای پنج سال آینده بلکه برای ۵۰ سال آینده تصمیم می گیریم.

سیدحسین مرعشی: نکاتی در خصوص قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران

 

 

 

 

 

 

 

اگرچه قطعنامه جدید شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی علیه ایران حاوی نکاتی در مختصات امروز است، با این وجود به نظر می‌رسد مروری به پرونده هسته‌ای ایران می‌تواند برای بهبود این مختصات کشور و برون رفت از وضعیت فعلی، دارای نکاتی باشد. 

کارنامـه 50 ساله تورم در ایران

 

 

 

 

 

 

اقتصاد ایران طی پنجاه سال اخیر گرفتار تورم و آثار منفــی و مخــرب آن بــوده است.

 

دولت ها در طــول دوران مســؤولیت خود هرکدام به ســهم خودشــان آب یا نفت بر آتش تورم ریخته و نقشــی در شــکل گیری وضع موجود داشته اند.

تعامل و حمایت مجلس در جهت توسعه و رونق اقتصادی مناطق آزاد

 

 

 

 

 

 

قانون چگونگی اداره مناطق آزاد جمهوری اسلامی ایران که در سال‌1372 به تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان رسیده است، به طور کامل و شفاف تمامی موضوعات مترتب بر این مناطق را لحاظ کرده است؛ با این وجود طی سال‌های اخیر شاهد فعل و انفعالات و تعدی‌های زیادی در حوزه‌های مختلف تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در مناطق آزاد بوده‌ایم.

کارآمدی اقتصادی دولت‌ها

 

 

 

 

 

 

 

تنها زمانی می‌‌توان از منافع طبقات خاص سخن گفت که ترتیبات نهادی متناسب با آنها در کشور شکل گیرد.

تسهیلات دورهمی بانک‌ها به شرکت‌های یکدیگر

 

 

۲۳ آبان‌ماه سال گذشته، سیداحسان خاندوزی دستور انتشار سه‏‌ماه یک‏بار لیست ابربدهکاران شبکه بانکی را به بانک مرکزی داد.

 

پس از آن و با انتشار سری اول و دوم این لیست توسط بانک‏های کشور و بانک مرکزی نکته‏‌ای که در فهرست دریافت‏ کنندگان این تسهیلات جلب‌توجه می‌‏کرد حضور شرکت‏های زیرمجموعه یک بانک‏ در فهرست دریافت‌کنندگان بزرگ تسهیلات در بانک‌های دیگر بود.

 

این امر که در فهرست‏های منتشره بانک‏های مختلف تکرار می‌‏شد، فرضیه اعطای ضربدری تسهیلات به شرکت‏های یکدیگر توسط بانک‏ها را تقویت کرد که عملا دور زدن قوانین و آیین‏‌نامه‏‌های ابلاغی بانک مرکزی در خصوص تسهیلات کلان به اشخاص مرتبط نیز هست.

کوچ سرمایه به اقتصاد زیرزمینی

 

 

 

 

 

 

 

در صورتی که در شرایط فعلی این سیاست اجرایی شود و سپرده‌های بانکی مشمول دریافت مالیات شوند اقتصاد زیرزمینی و اقتصاد پنهان رونق پیدا می‌کند.

جراحی اقتصادی

 

 

 

 

 

اگر چه این سیاست، جراحی اقتصادی نام گرفته؛ اما تنها تیغی بر معیشت مردم است.

 

این معیشت مردم است که زار بر تخت اتاق عمل خوابیده است؛ نه اقتصاد که بازیگران مختلفی دارد و بزرگ‌ترین بازیگر آن، دولت و نظام مالی است که در هر جراحی اقتصادی باید اولین تیغ بر بدن آن فرو رود، نه اینکه خود تیغی مضاعف بر معیشت مردم باشد.

برنامه دولت برای فقرزدایی چگونه اجراء می شود؟

 

 

 

 

 

 

 

بــا وجــود آنکــه دولــت قصد دارد فقر را ریشــه کن کند اما تصویر اعتبارات تخصیصی نشان می دهد که این هدف بسیار دور از دسترس تعریــف شــده اســت.

تراز تجاری 1401 چطور مثبت شد؟

 

 

 

 

 

 

در ســال های گذشــته بــا وجود محدودیت هایی که در مسیر واردات کالا به ایران وجود داشتT تراز تجاری سالانه منفی باقی مانده بود اما آمارها در ســال جدید نشان از مثبت شدن این آمار دارد.

آسیب شناسی توسعه صنعتی در ایران

 

 

 

 

 

 

 

سیاست توسعه صنعتی در کشورها چه جایگاهی دارد؟ روند تدوین سیاست صنعتی سازی در ایران چه روندی را طی کرده است؟

مسیر بهبود حکمرانی اقتصادی

 

 

 

 

 

قیمت شاید کلیدی‌ترین متغیر اقتصادی است که از میزان کمیابی منابع خبر می‌دهد.

 

هرگونه دستکاری، با هر عنوان و بهانه‌ای، در این متغیر علامت‌های نادرستی به بازیگران اقتصادی در سمت عرضه و تقاضا می‌دهد و بازارها را دچار اختلال می‌کند.

رمز عبور از عوارض صادراتی

 

 

 

 

 

عوارض صادراتی صنایع معدنی، فولادی، پتروشیمی و کشاورزی لغو شد.

 

این عوارض اگرچه برای تنظیم بازار وضع شده بود، ولی در روزهای مطلوب بازارهای جهانی، فشار مضاعفی بر جذابیت و سودآوری تولید وارد آورد.

ثبات و پیش بینی پذیری لازمه رشد اقتصادی

 

 

 

 

در همایش سیاست های پولی و ارزی مطرح شد؛

 

وزیر امــور اقتصــادی و دارایی گفت: مســیر صحیح در اقتصاد ایــران این است که بین دو مقوله پول و ارز توازن ایجاد شــود و با توجه به لنگر ارز، تمام هــم و غم خــود را متوجــه ارز نکنیم بلکه به سیاست های پولی و بانکی هم توجه کنیم.

قاعده طلایی تجارت

 

 

 

 

از سال‌ها پیش، برخی اقتصاددانان، ابزاری را در بخش سیاستگذاری محیط‌زیست ابداع کرده‌اند که با نام مجوزهای قابل مبادله (TDP-tradable discharge permit) شکل تازه‌‌‌ای از اعمال قدرت دولت بر فعالیت‌‌‌های اقتصادی شرکت‌های صنعتی را به نمایش گذاشته است.

 

این ابزار کمک کرد که کاهش میزان انتشار آلاینده برای صنایع مختلف این حوزه سودآور شود.

آغاز صادرات «فراسرزمینی» نفت

 

 

 

 

 

 

در سفر وزیر نفت ایران به کشورهای آمریکای لاتین، بستر مناسبی برای سهامدار شدن ایران در 3 پالایشگاه فراسرزمینی و آغاز صادرات نفت سنگین ایران به ونزوئلا فراهم شد.

قراردادهای کوتاه مدت همچنان بزرگترین نگرانی ۱۴ میلیون کارگر ایرانی

 

 

 

 

 

 

یکی از اولین مطالبه‌های جامعه کارگری در دهه‌های گذشته، مخصوصاً دهه اخیر امنیت شغلی است که با اجرای تبصره یک و دو ماده ۷ قانون کار، می‌توان این امنیت را ایجاد کرد.

ایران اسیر رقابت‌های روسیه این بار در آسیا/ صادرات گاز؛ در شرایطِ حالا یا هرگز

 

 

 

 

مدیر گروه مطالعات انرژی وین گفت: روسیه رقیب جدی برای گاز ایران است و از هیچ تلاشی برای حاشیه‌ای کردن ایران در بازار گاز صرفنظر نکرد. ایران از اواسط دهه ۱۹۷۰ میلادی به اتحاد شوروی سابق گاز صادر می‌کرد.

 

یکی از اقدامات اشتباه ایران در اولین ماه‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، متوقف کردن صادرات گاز به شوروی سابق بدون دلیل مشخص و کارشناسی‌شده بود.

چرایی فراز و فرود بازار «بورس» از ۹۹ تا امروز

 

 

 

 

 

 

 

سیاست گذار می توانست رفتار منطقی تری از خود نشان دهد و در آن مقطع که بازار رو به رشد بود؛ با عرضه گسترده تر سهام، عطش ایجاد شده را کاهش دهد. 

راه رهایی از بروکراسی یارانه ها

 

 

 

 

 

راه رهایی از بوروکراسی پیچیده پرداخت یارانه ها چیست؟ نظام یارانه ها در ایران جای آسیب شناسی فراوانی دارد.

هم آنچه تحت عنوان یارانه ها پنهان از آن یاد می شود و چه در مورد یارانه های آشکار و مستقیم.

روسیه رقیب یا رفیق؟

 

 

 

 

آرایش بازار نفت می تواند دستخوش تغییرات گسترده تری شود که این تغییرات آرایش جدید بازار نفت را تغییر می دهد.

 

این موضوع را خیلی از کارشناسان نفتی این روزها مطرح می کنند.

 

شاه بیت اغلب تحلیلگران بازار نفت نظم متاثر از تحولات ساختاری در حوزه انرژی بین الملل است که در نتیجه جنگ روسیه و اوکراین رخ داده است.

ایران ؛ مرکز تقاطع کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب

 

 

 

رئیس جمهوری روسیه روز جمعه گفت: برای حفظ رژیم تجارت ترجیحی فعلی با ایــران، از تمدید قرارداد موقت قبل از ورود به توافقنامه تجارت آزاد جدید حمایت می کنیم.

 

به اعتقاد کارشناسان، قرن ۲۱، قرن آسیا است و مرکز ثقل ثروت دنیا از «وال استریت» و «سیلیکون ولی» در حال انتقال به اطراف چین و هند است.

 

اوراسیا نیز به سبب مجاورت با این دو کشور می تواند از این موهبت برخوردار شود.

گشوده شدن دروازه های تجارت با آلمان به روی تجار ایرانی

 

 

 

 

 

 

دروازه های تجارت با آلمان با اجرای پروژه مشترک سازمان توسعه تجارت با مرکز بین المللی تجارت به روی تولیدکنندگان ایرانی باز شد و مذاکرات با 75 ابر شرکت آلمانی انجام و به عقد چندین قرارداد و تفاهمنامه انجامید.

بخش تولید زیر تیغ تورم

 

 

 

 

 

 

روند افزایشی تورم تولیدکننده در ایران به عنوان نماگر مهم از میان شاخص های اقتصاد کلان بیان گر افزایش هزینه های بخش تولید است که اثر خود را در میان مدت و بلند مدت روی تورم مصرف کننده می گذارد.

تبعات اصلاح اقتصادی بر بازار مبهم است

 

 

 

 

 

 

حــذف پرداخــت ارز 4200 تومانی به شرکتها و کارخانجات، این سوال را ایجاد می کند که این تصمیم چه تبعاتی برای بازارهای مختلف از جمله بازار مســکن خواهد داشــت.

خیانت به گنج ایرانی ؟

 

 

 

 

 

 

اوایل اردیبهشت‌ماه سال جاری تعدادی از نمایندگان مجلس، طرحی تحت عنوان «طرح استفاده بهینه از اشیاء باستانی و گنج‌ها» را برای طی مراحل قانونی به رییس مجلس شورای اسلامی تقدیم کردند.

راز فراموشی قطب اقتصادی

 

 

 

 

چطور باید به مساله توسعه‌نیافتگی خرمشهر نگاه کرد؟ آیا صرفا باید اقتصاد خرمشهر را دید یا اینکه عقبگرد مهم‌ترین بندر ایران، معلول عوامل دیگری است؟ در بین عوامل ملی و محلی اثرگذار بر زمین‌گیر شدن روند توسعه در خرمشهر، کمتر کسی به نقش سیاست خارجی و رقابت‌های منطقه‌ای پرداخته است.

 

البته مدیریت اقتصادی خرمشهر هم عیوب بسیاری داشته است که باید به آنها با دقت توجه شود.

شرکت‌های دولتی محل تولید و انباشت زیان و بدهی

 

 

 

 

 

یکی از گرفتاری‌هایی که شرکت‌های دولتی برای مردم ایجاد می‌کنند، این است که بدهی‌های این بنگاه‌ها با مجوزهایی که از رهگذر بودجه صادر می‌شود، به دولت و سپس به مردم انتقال می‌یابد.

فرصت‌ سازی تجاری از جنگ اوکراین

 

 

 

 

داده‌های آماری از تجارت اتحادیه اروپا در فصل نخست سال۲۰۲۲ نشان می‌دهد که بعد از جنگ اوکراین صادرات و واردات قاره سبز افزایش یافته؛ به‌نحوی‌که فقط طی ماه مارس، واردات و صادرات اتحادیه به ترتیب حدود ۱۹ و ۱۵درصد رشد کرده است.

 

در این میان، ترکیه از امکان افزایش صادرات بهره برده و کسری تجاری خود با اتحادیه اروپا را جبران کرده است.

اصلاحات اقتصادی نیازمند سیاست‌های مکمل

 

 

 

 

 

 

عضو اتاق بازرگانی ایران معتقد است که در کنار اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها دولت باید سیاست‌های تکمیلی مثل کوچک‌سازی دولت، اصلاح بودجه و کاهش تورم را دنبال کند.

جاده اصلی و فرعی خصوصی سازی

 

 

 

 

 

 

 

الزامات خصوصی سازی و واگذاری ها از سوی نمایندگان مجلس بررسی شد.

جلیقه نجات اقتصاد ایران

 

 

 

 

 

 

نخستین گردهمایی بخش‌خصوصی در سال‌۱۴۰۱ برگزار و اصلاحات اخیر اقتصادی که با حذف ارز ترجیحی آغاز شده است، واکاوی شد. 

افول سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد

 

 

 

 

 

 

وضعیت سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد چگونه است؟

چرا با وجود ظرفیت‌های فراوان جذب سرمایه و صادرات از این مناطق به شکل مطلوب محقق نشده و این مناطق بیشتر به معبر واردات تبدیل شده است؟

عمان پل صادرات گاز ایران

 

 

 

 

 

از زمان دولت هاشمی رفسنجانی و بعد در دولت اصلاحات همیشــه بین ایران و عمان بحث بر ســر صــادرات گاز و اســتفاده ایران از ظرفیت مازاد کارخانه تبدیل گاز طبیعی به ال ان جی مطرح بوده است و این مذاکرات همیشه تداوم داشته است، اما مشکلاتی هم در مسیر اجرای این توافق طرفین بوده است.

چرا سرمایه گذاران روس، امارات را ترجیح دادند؟

 

 

 

 

 

ما تاکنون نتوانســته ایم یک ســرمایه گذار جذب کنیم چون با اطلاعاتی که آنها از داخل کشــور جمع آوری می کنند، متوجه می شــوند با موانع و مشــکلات زیادی در ایــران برای سرمایه گذاری مواجه خواهند شــد و دیواری در مقابل آنها قرار دارد، لذا از بالای سر ما عبور و به امارات رفته اند.

به بخش خصوصی واقعی میدان داده شود

 

 

 

 

 

 

 

در همایش خصوصی‌سازی در اقتصاد ایران: برای همگان روشــن است که اقتصادی که حدود80  درصد آن دولتی است مشکلات زیادی دارد.

مصاحبه مهندس عجمیان مدیرعامل شرکت قطارهای مسافری و باری جوپار با روزنامه ایران

 

 

 

 

 

چرا صنعت حمل‌ و نقل ریلی در بازار سرمایه به‌عنوان صنعتی جذاب شناخته نمی‌شود؟

برای پاسخ به این سؤال مهم باید در ابتدا کلیات این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. 

الزامات بهبود تولید «صنایع آلومینیوم» در دنیای مدرن

 

 

 

 

 

 

بهره وری با استفاده بهینه از عوامل تولید حاصل می شود و تاثیر بسزایی بر ارتقای سودآوری و رشد رقابت پذیری خواهد داشت.

مانیفست اصلاحات اقتصادی

 

 

 

 

 

 

آیا سیاست «تعدیل قیمتی» را می‌توان معادل «اصلاحات اقتصادی» دانست؟‌ مسعود نیلی در یک گفت‌وگو با ارائه چهار ویژگی اصلی، مانیفست «اصلاحات اقتصادی» را تبیین کرده است.

اصلاح قیمت‌ها با عبرت از گذشته

 

 

 

 

 

وضعیت نظام پرداخت یارانه در ایران که محصول دهه‌‌‌ها سیاستگذاری غلط اقتصادی بوده، از نظر توزیعی و تخصیصی، بسیار اسفناک است. از نظر توزیعی، به‌رغم پرداخت میلیاردها دلار در دهه‌‌‌های گذشته به صورت یارانه، توفیق معناداری در کاهش فقر و نابرابری حاصل نشده است.

پنج «ب» علیه صندوق ارزی

 

 

 

 

 

مهدی غضنفری، رئیس هیات عامل صندوق توسعه ملی: این صندوق جای پنج‌«ب» نیست و منابع صندوق نباید برای «بودجه جاری»، «بودجه عمرانی»، «بانک‌ها»، «بیمه‌های اجتماعی» و‌ «بنگاه‌داری» مصرف شود.

به جای خودرو، خودروساز وارد کنید!

 

 

 

 

 

 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید با قیمت‌های جهانی، خودروی خارجی که استانداردهای 85 گانه را داشته باشد و در بازار داخلی ارزان تمام شود، وجود خارجی ندارد.

مثلث اصلاحات نظام بانکی در دایره اقتدار بانک مرکزی

 

 

 

 

 

 

وضعیت موجود نظام بانکی حاصل عمل و عکس‌العمل سه حوزه «بانک ها»، «دولت» و «مردم» است که در پاسخ به انگیزه‌هایی که توسط قوانین و نهادهای پولی و بانکی کشور حاکم می‌شوند، به دست آمده و در چارچوب زیرساخت‌های موجود شکل گرفته است. 

افت پیش‌نگر رشد تولید صنعتی در آغاز ۱۴۰۱

 

 

 

 

 

رشد تولید صنعتی برای هفتمین ماه متوالی منفی شد.

 

گزارش تولید صنعتی که توسط پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شده است، نشان می‌‌دهد که رشد شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی در فروردین۱۴۰۱ نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد منفی ۵/ ۶درصدی داشته است. 

‌دولت‌ «دوره‌ گذار» تعریف‌ کند

 

 

 

 

 

 

دولت سیزدهم در این مدتی که آغاز به کار کرده، اصلاحات و تغییرات زیادی را در بدنه سیاست های اقتصادی کشور به ثمر رسانده است.

چگونه ارز دولتی نفس تولید را گرفت؟

 

 

 

 

 

 

شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت که به عنوان تورم پیش‌نگر از آن یاد می‌شود، در آخرین فصل سال گذشته با تداوم روند نزولی تغییر مسیر داد.

هیچ یک از عوامل ساماندهی ارز ترجیحی فراهم نیست/ اقتصاد کشور توان تحمل بحران‌ و تورم بالا را ندارد/ امرزو دهک‌های میانی هم نیازمند یارانه شده

 

 

 

 

 

یک استاد اقتصاد اظهار داشت: هرگز بیماری که شرایط معتدل ندارد را جراحی نمی‌کنند.

در شرایط عادی هم اجرای این سیاست‌ها هزینه دارد چه برسد که اینکه در شرایطی بیمار حال بحرانی دارد، مورد جراحی سخت قرار بگیرد.

کشور چند سال است که تورم بالا دارد و دیگر توان تحمل بحران‌ها و نرخ تورم بالا را نمی‌تواند داشته باشد.

اصلاح دلار ۴۲۰۰ و آزمون بزرگ دولت در مواجهه با یارانه‌بگیران!

 

 

 

 

 

دولت سیزدهم دلار 4200 را از صفحه اقتصادی ایران کنار زد. اصلاح جسورانه ارزی که دولت گذشته با وجود شکست سیاست تثبیت نرخ ارز حاضر به پذیرش هزینه‌های آن نشد و در کنار تحمیل تورم‌های سنگین در 3 سال پیاپی به سفره مردم، بساط رانت‌خواری و نشت کالاهای اساسی از این محل را حفظ کرد.

اصلاح اقتصادی از تولید تا مصرف

 

 

 

 

 

هر راه‌حلی که پیشنهاد شود، باید یک‌نکته را در مرکز توجه قرار دهد: تولید، توزیع و مصرف غذا فعالیتی اقتصادی است.

 

زیر پا گذاشتن این اصول اقتصادی به دلیل اهمیت موضوع، شرایط بحرانی را حل نمی‌کند، بلکه مواجهه با آن را سخت‌تر می‌کند.

عبور از بن‌بست مذاکرات

 

 

 

 

 

پس از یک وقفه نزدیک به دو ماهه در مذاکرات هسته‌‌ای، اکنون مقامات دیپلماتیک از ادامه گفت‌وگو‌‌ها خبر می‌‌دهند.

 

این رخداد پس از موج جدید تلاش‌‌ها برای احیای برجام رخ می‌‌دهد.

دلال ها نفس صنعت را بریده اند

 

 

 

 

 

 

یکی از نقش های مهم دولت، برقراری ثبات و حفظ تعادل در میزان نسبت عرضه و تقاضا است.

باید توجه داشت دولت وظیفه دارد تا با تنظیم بازار از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده حمایت کند.

جهت‌یابی قیمت‌ها تا ۲۰۲۴

 

 

 

 

 

 

چشم‌انداز سه‌ساله بازارهای کالایی به استناد داده‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی بررسی شد.

اعاده دیپلماسی هسته‌ای

 

 

 

 

 

واقعیت‌‌‌های سیاست خارجی ایران بیانگر آن است که برجام با فراز و نشیب‌‌‌های خود هنوز ادامه دارد.

توافق چابهار «کاغذ پاره» یا سند ترانزیتی

 

 

 

 

 

 

رئیس اتاق ایران و چین: پروژه سرمایه گذاری هندی‌ها در چابهار عملاً شکست خورده است

« 1 2 3 4 5 » صفحه: